namiot-na-impreze

Namiot na imprezę kupić czy wynająć?

Wiosna i lato to czas imprez plenerowych organizowanych pod chmurką. W ostatnim czasie tego typu wydarzenia stały się modne i coraz częściej na takie rozwiązanie decydują się nie tylko właściciele firm, ale także prywatni użytkownicy posiadający kawałek zielonego terenu. Komunia dziecka w ogrodzie czy ślub na łonie natury w odpowiedniej oprawie może stać się wydarzeniem jak z bajki. Nasz klimat jest jednak zdradliwy, warto więc przygotować się na różne ewentualności i zapewnić gościom schronienie. Rozwiązaniem na to jest namiot imprezowy. Pozwala on na organizację plenerowego wydarzenia bez obaw o pogodę. Pozostaje jedna kwestia: kupić czy wynająć?

Zakup namiotu imprezowego – kiedy to rozwiązanie ma sens?

Zacznijmy od tego, co jest zdecydowanie rzadziej wybieranym rozwiązaniem. Wpływ na to ma nie tylko wysoka cena zakupu, ale także gabaryty takiego namiotu, a co za tym idzie problem z jego przechowywaniem. Wiele osób obawia się także o konieczność konserwacji konstrukcji i związane z tym koszty. Pomimo tych wad, niektórzy decydują się na to, aby zostać właścicielami namiotów imprezowych, a jako największe zalety takiego rozwiązania wymieniają niezależność i możliwość posiadania go na wyłączność. Fakt, tego argumentu nie da się podważyć. Posiadając namiot nie musisz z nikim umawiać czy uzgadniać warunków jego dowiezienia, a Twoja impreza może odbyć się dość spontanicznie. Jest Twój i możesz nim dowolnie dysponować. 

To ma sens jednak tylko wtedy, kiedy organizujesz imprezy stosunkowo często. W przypadku wydarzeń organizowanych raz na rok lepiej porzucić ten pomysł. To nie wygląda tak, że schowasz namiot do garażu czy na strych i on będzie tam spokojnie czekał, aż będziesz go potrzebować. Jego elementy ulegają z czasem zużyciu, a brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia w ciągu kilku lat. 

Lepiej wynająć?

Organizujesz imprezę firmową lub komunię dziecka w ogrodzie i stoisz przed dylematem czy warto kupić taki namiot imprezowy w okazyjnej cenie czy lepiej zdecydować się na jego wynajem? W tej części przedstawimy Ci kilka sensownych argumentów, które przemawiają na korzyść wynajmu namiotu imprezowego. Pierwszym z nich jest brak zmartwień. Twoja rola sprowadza się do umówienia odpowiedniego dla Ciebie terminu, a całą resztą zajmuje się firma. Transport, stan namiotu, konieczność jego rozłożenia i montażu – za to odpowiedzialna jest firma, z którą podpisujesz umowę. Jeśli to Twoje pierwsze wydarzenie tego typu i nie organizowałeś wcześniej imprezy w namiocie, pomocna może okazać się także porada udzielona przez doświadczonych specjalistów. Wbrew pozorom wybranie odpowiedniej wielkości czy konfiguracji namiotu nie jest wcale tak oczywiste.

Tak jak każde rozwiązanie, także to, nie jest bez wad. Jedną z najczęściej wymienianych, jest odpowiedzialność wynajmującego za stan namiotu. Umowy najczęściej skonstruowane są w ten sposób, że to właśnie na organizatorze imprezy ciąży odpowiedzialność za dostarczenie namiotu w nienaruszonym stanie i odpowiednie wykorzystywanie. W przeciwnym razie w umowie widnieją zapisy, które umożliwiają właścicielowi namiotu wysunięcie roszczeń w stosunku do osoby wypożyczającej. Oczywiście przypadki chodzą po ludziach i tak naprawdę różnie to może wyglądać, jednak zasadniczo takie zdarzenia należą raczej do rzadkości.