Namiot na imprezę – jaki wybrać?

Zorganizowanie namiotu na imprezę plenerową jest jednym z najważniejszych etapów jej organizacji. Wybór konkretnego typu namiotu zależy od różnych czynników, takich jak spodziewana liczba uczestników, rodzaj podejmowanych w namiocie aktywności, typ i cel organizowanej imprezy, warunki pogodowe, rozmiar dostępnej przestrzeni oraz umeblowanie, które znajdzie się pod namiotem. Nie mniej ważny jest sam budżet, który pragniesz na ten cel przeznaczyć.

Rodzaje oferowanych namiotów eventowych

Namioty weselne to obecnie jedne z najchętniej wybieranych, co oczywiście wynika z rosnącej popularności wesel w stylu rustykalnym, organizowanych „pod chmurką”. Namioty weselne są przeznaczone także do organizacji bankietów i przyjęć dla dużej liczby osób. Są dostępne w różnych rozmiarach i mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak opuszczane ścianki, oświetlenie, a nawet system wentylacyjny.

Namioty pawilony to uniwersalne i praktyczne konstrukcje, które mogą przydać się w czasie organizacji targów, pokazów, festiwali, eventów lokalnych. Są dostępne w różnych wersjach, o odmiennym typie konstrukcji, rozmiarze i sposobie wykorzystania. Niektóre można stosować w formie namiotów gastronomicznych, wprowadzając do nich (w sposób całkowicie bezpieczny) urządzenia do termicznej obróbki żywności, np. piece gazowe lub konwekcyjne.

Namioty halowe to wybór osób pragnących zorganizować event dla dużej liczby uczestników. Mogą być stosowane do zorganizowania pokazów i targów dla konsumentów i biznesu, festiwali, wydarzeń sportowych i religijnych.

Rozmiary namiotów eventowych

Wielkość namiotów eventowych może się różnić w zależności od producenta i konkretnego interesującego Cię modelu. Znajdziesz zarówno niewielkich rozmiarów namioty służące do tworzenia punktów informacyjnych, jak również wielkie i przestronne namioty, w których zorganizujesz parkiet taneczny oraz ustawisz systemy nagłośnieniowe. Oto przykładowe rozmiary namiotów eventowych, które są dostępne na naszym rynku.

Namioty weselne i bankietowe – najczęściej mają rozmiary od 3x3m (wesela i bankiety kameralne) do 20x40m (wesela dla większej liczby uczestników).

Namioty pawilony mają zazwyczaj rozmiary od 5x10m do 20x40m. Wbrew pozorom, nawet niewielkich rozmiarów namiot pawilon z łatwością pomieści 60 osób.

Namioty halowe są największe spośród wszystkich wymienionych. Ich rozmiar mieszczą się w przedziale od 6x6m do 30x60m. Największe namioty wybierane są na eventy masowe o różnym charakterze i tematyce.

Ile osób może się zmieścić w namiocie eventowym?

Ilość osób, które mogą się zmieścić w namiocie eventowym, zależy nie tylko od jego rozmiaru, ale także konfiguracji i typu aktywności, która w namiocie będzie podejmowana. W przypadku namiotów weselnych, bankietowych czy pawilonów, ich pojemność jest określana przez producentów na podstawie ilości miejsca potrzebnego na jednego gościa, które zazwyczaj wynosi od 0,8 do 1,5 m² na jedną osobę.

Namioty halowe mają nieco inne przeznaczenie, co przekłada się na ich odmienną spodziewaną pojemność. Namiot o rozmiarze 6x6m, przy założeniu, że na jedną osobę przypada 1m², będzie mógł pomieścić 36 osób. Warto jednak pamiętać, że powierzchnię użytkową ograniczają takie elementy wyposażenia jak stoły czy lady barowe.