piec-konwekcyjny

Jak działa piec konwekcyjny?

Piece konwekcyjne są stosowane przede wszystkim w restauracjach. Pozwalają na szybkie i sprawne przygotowanie posiłków wymagających obróbki termicznej. Profesjonalne piece konwekcyjne posiadają dodatkowe funkcje, które przerastają standardowe piekarniki użytkowane w domach. Pozwalają na wybór pomiędzy kilkoma trybami gotowania lub pieczenia, co czyni je idealnymi w czasie przygotowania potraw szczególnie wymagających. Poniżej omawiamy w szczegółach sposób działania piecyka konwekcyjnego oraz wskazujemy na jego najważniejsze aspekty użytkowe i techniczne.

Piece konwekcyjne – działanie i specjalne funkcje

Najważniejszą zaletą piecyków konwekcyjnych jest wykorzystanie zjawiska konwekcji. Polega ono na inicjowaniu ruchu ciepłego powietrza. Odbywa się to dzięki zastosowaniu specjalnych wentylatorów, ulokowanych zazwyczaj na tylnej ścianie urządzenia. Podgrzewane powietrze przemieszcza się po całym wnętrzu, podgrzewając znajdujące się w piecu potrawy.

Zaletą tego rozwiązania jest też wyeliminowanie wszystkich powstających zapachów. Podgrzane powietrze przechodzi przez specjalne filtry, a po opuszczeniu urządzenia nie zawiera w sobie aromatów przygotowanych potraw.

Istotną zaletą piecyków konwekcyjnych jest też fakt, że w ich wnętrzu temperatura rozkłada się całkowicie równomiernie. W ten sposób możemy przygotować nawet kilka osobnych wypieków na raz. Ich zapachy nie będą się przenikać, a proces wzrostu ciasta będzie przebiegał równomiernie.

Piece konwekcyjne parowe i ich specyfika

W piecykach konwekcyjno-parowych obecny jest dodatkowy mechanizm, odpowiedzialny za wytwarzanie pary wodnej. Po jej wtłoczeniu do wnętrza zostaje zaabsorbowana przez przygotowywane potrawy. Pozwala to zachować optymalną konsystencję wypieków, które nie będą wysuszone ani przypalone. Para wodna nie zaburza oddziaływania wysokich temperatur, ale jedynie łagodzi ich wpływ na strukturę ciasta. Jest to szczególnie ważne w czasie przygotowywania deserów.

Piece konwekcyjno-parowe są wykonywane (podobnie jak standardowe piece konwekcyjne) ze stopów stali nierdzewnej. Dzięki temu są całkowicie niewrażliwe na oddziaływanie wilgoci i można je wielokrotnie czyścić na mokro.

Najważniejsze zalety korzystania z pieców konwekcyjnych

Przede wszystkim piece konwekcyjne pozwalają skrócić czas potrzeby na przygotowani potraw. Tym samym można je przyrządzić szybciej, sprawniej i w większej ilości. Im krócej korzystamy z urządzenia, tym mniej generuje ono opłat za wykorzystaną energię elektryczną. Dla użytkowników liczy się także jakość przygotowywanych wypieków, które wyrastają równomiernie, a ich konsystencja jest optymalna.

Ważną zaletą jest też ułatwiona kontrola nad przebiegiem procesu pieczenia. Piec konwekcyjny gwarantuje, że cały proces będzie przebiegał bezpiecznie i równomiernie. Nie ma potrzeby by co chwila zaglądać do środka i upewniać się, że nasz wypiek rośnie tak jak powinien.