obrus-na-stol-weselny

Jak dobrać obrus na stół weselny?

Obrus to tło dla dalszych dekoracji i element, który powinien być ozdobą samą w sobie. Przyjęło się, że na weselach stosuje się klasyczną biel, ale osoby które planowały lub właśnie są w trakcie przygotowań weselnych doskonale wiedzą, że biel bieli nie jest równa, a co więcej, nie zawsze jest ona jedynym wyborem. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru obrusu na stół weselny?

Przede wszystkim ważny jest kształt stołu

Wybór obrusu na stół weselnych to jedno z ostatnich zadań, za które Para Młoda zabiera się najczęściej wtedy, kiedy już wszystkie podstawowe elementy, takie jak sala weselna czy ustawienie weselnych stołów, są wybrane. Poszukując obrusu na stół weselny należy bowiem przede wszystkim dobrać go do kształtu stołu. Zupełnie inny obrus potrzebny będzie na prostokątny, a inny na okrągły blat. Konieczna jest także znajomość jego wymiarów. Oczywiście obrus ma pewną granicę błędu, gdyż może nieco zwisać ze stołu, jednak zbyt krótki lub zbyt długi będzie sprawiał wrażenie nieestetycznego pokrycia i będzie wprowadzał nieład. A tego Para Młoda z całą pewnością nie chciałaby.

Uznaje się, że zwis nie powinien przekraczać 25 centymetrów, a jednocześnie nie powinien być mniejszy niż 15 centymetrów. W tej kwestii wiele zależy także od wysokości samego stołu i krzeseł do niego dobranych. Jeżeli zbyt duża część obrusu będzie zwisała, to poza złym odbiorem wizualnym, może to być po prostu niewygodne dla gości, którzy będą siedzieli przy stole. Przykrycie stołu nie może bowiem utrudniać wstawania i siadania. Wesele to impreza, w której ruch przy stole jest wskazany, więc warto zadbać w tej kwestii o swobodę gości.

Wygląd obrusa ma znaczenie

Poza kwestiami typowo technicznymi ważny jest także sam wygląd obrusa, na który w głównej mierze wpływa materiał, z którego jest on wykonany. Należy dobrać go tak, aby pasował do charakteru wnętrza i stylu, w którym planujemy wesele. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kolorystyki. Obrus powinien stanowić raczej stonowane tło i podkreślać dekoracje, które znajdują się na nim. Nie jest jednak powiedziane, że pasuje tutaj tylko i wyłącznie biały kolor. Można zamiast tego zdecydować się na nieco cieplejszy odcień ecru czy inne kolory z pastelowej palety. Choć nie jest to tak popularne, to niektóre Pary Młode chcą, aby to właśnie obrus stanowił główny akcent kolorystyczny i decydują się na mocne odcienie zieleni, granatu czy też czerwieni.

Pamiętaj, że to Twój dzień

Wesele to czas, w którym podczas planowania stykamy się z wieloma zasadami, powinnościami i dobrymi radami od bliskich znajomych czy rodziny. Jednak warto w tym wszystkim znaleźć własną drogę, w końcu to Twój wymarzony dzień. Jednym z głównych argumentów jest to, po co kupować nowe obrusy, które przydadzą się tylko na jedno wydarzenie, lepiej skorzystać z tych, które oferuje sala weselna w podstawowym pakiecie. Zadbaj o to, aby dekoracje były dobrane tak jak Ty tego chcesz i znajdź rozwiązanie, aby osiągnąć swój cel. Dobrym sposobem może być wypożyczenie obrusów na stół weselny, wypożyczenie stołów i krzeseł i oddanie ich po zakończeniu uroczystości.